שיפוץ חדר אמבטיה - המדריך המלא

רובנו אולי לא מבלים זמן רב מאוד בחדר האמבטיה, אבל גם כך יש לו השפעה לא מועטה על איכות החיים. בנוסף זהו מרחב שנמצאת בו תשתית חיונית – צנרת המים – שמתיישנת עם השנים וכתוצאה מכך עלולים להיגרם נזקים משמעותיים לנכס ובחלק מהמקרים גם לדירות סמוכות. גם הנוכחות של חשמל בחדר הרטוב מחייבת בחלק מהמקרים שיפוץ, ועוד סיבה טובה לשדרג את חדר האמבטיה היא הרצון ליהנות מכל האפשרויות הקיימות כיום ושמן הסתם לא היו זמינות כשחדר הרחצה נבנה במקור.

מהו היקף השיפוץ המתאים לכם?

ההחלטה הראשונה שיש לקבל לקראת שיפוץ חדר אמבטיה היא היקף העבודות. השיקולים העיקריים הם מצב התשתיות, מסגרת התקציב וגם מידת המוכנות להשבתת החדר החשוב. שיפוץ כולל של חדרי אמבטיה אורך עד 4-5 ימי עבודה, כך שבסך הכל מדובר על שבוע שבהם תצטרכו למצוא אפשרויות רחצה חלופיות. מצד שני, אם כבר מחליפים ריצוף וחיפוי קירות, כדאי לנצל את ההזדמנות לחידוש הצנרת, ובמיוחד אם היא כבר התיישנה מאוד כדי שלא תצטרכו לבצע שיפוץ נוסף תוך שנים לא רבות.

כדי לקבל את ההחלטה המיטבית, מומלץ להיעזר בנשות ואנשי מקצוע עם ניסיון רב ולא פחות חשוב, יושרה מלאה.

עיצוב חדרי אמבטיה קטנים

איזו צנרת עדיפה – פקסגול או SP?

החלטה חשובה שנייה היא סוג הצנרת שתותקן במקום זו הקיימת. שתי האופציות העיקריות הן SP ופקסגול. צינור SP מיוצר מאלומיניום ויש לו ציפוי פלסטיק, ואילו הפקסגול, שמוכר גם בשם PEX, עשוי מפוליאתילן. שני הסוגים עמידים מאוד לקורוזיה ואבנית, ומבחינה זו שניהם מומלצים כמובן, אבל במקביל יש גם הבדלים בלתי מבוטלים:

היתרון העיקרי של צינורות SP הוא שקל יחסית לאתר נזילה בהם, וכמו כן קל לשנות את המערכת אם בעתיד ישתנו הצרכים שלכם. היתרון העיקרי של צינורות פקסגול הוא המודולריות: אם תתגלה בהם נזילה, אין צורך לנתק את המים בכל הבית ואפשר להחליף רק את החלק הפגום. צינורות אלה הם גם זולים יותר, אבל מצד שני הם תופסים יותר מקום בגלל הצורך ליצור מעין “מנורה” שממנה מסתעפים צינורות משנה לכל מקום שבו יש צורך במים.

מקלחון או אמבט או גם וגם?

החלטה חשובה שלישית שמשפיעה גם על עלות שיפוץ חדר אמבטיה וגם על משך העבודות היא האם להתקין בחדר מקלחון, אמבט או גם וגם. מצד אחד, רובנו מעדיפים מקלחות זריזות על פני אמבטיות ממושכות, מה גם שאנחנו מתבקשים לחסוך במים. מצד שני, למי שאוהבים את חוויית ההתרגעות באמבט מלא מים חמים וקצף מפנק המקלחון הוא לא תחליף מספק. 

גם לצורך בחירה זו כדאי להיעזר במעצב/ת פנים עם ידע בשיפוצים, כשבנוסף להרגלים של בני הבית יש לקחת בחשבון גם את שטח חדר הרחצה ואת הצרכים האחרים.

עיצוב חדרי אמבטיה קטנים

תהליך שיפוץ אמבטיה מקיף

שיפוץ חדר אמבטיה מורכב מהשלבים הבאים:

א. פירוק החיפויים הקיימים והוצאת כל החול שמכסה את הצינורות

ב. החלפת צנרת האינסטלציה,כולל הדלוחין ,אם יש צורך

ג. איטום הרצפה לפני הנחת הריצוף

ד. שינוי מיקום נקודות החשמל והוספת חדשות אם יש צורך בכך

ה. התקנת אמבט ו/או מקלחון

ו. איטום ואז חיפוי הרצפה והקירות

ז. התקנת ברזים וכיור

ח. צביעת הקירות ופינישים אחרונים

העלות הכוללת של שיפוץ אמבטיה קומפלט,היא בין 30,000 ל-40,000 ש”ח, בהתאם להיקף העבודות ולמפרט הנבחר. ליווי מקצועי של מעצב/ת פנים עשוי לחסוך לא מעט כסף בזכות הבחירות הנכונות והקנייה של כל החומרים והאביזרים במקומות המשתלמים ביותר.